_DSC1695.jpg

Naše projekty aneb Co děláme 

V současné době provozujeme tyto aktivity:

 
DSC_0238.JPG

Altán Jezerka

Provozujeme kulturní, pracovní a čtecí kout

V parku Jezerka byla v květnu 2020 dokončena rekonstrukce dlouho chátrajícího historického altánu. Protože pro altán nebylo naplánováno další využití, po dohodě s MČ Praha 4 jsme se projektu ujali my a nechali do něj nainstalovat Pražské židle a stolky od Institutu pro plánování a rozvoj a stylovou knihobudku od iniciativy Z pokoje do pokoje. Abychom přepsali negativní historii místa, kdy altán sloužil pouze jako epicentrum sociopatologických jevů, každý den ho vlastními silami uklízíme a zároveň jsme ho od června 2020 začali oživovat pravidelnými kulturními a komunitními akcemi – nový nuselský kulturní kout tak již hostil mimo jiné autorské čtení, koncerty, přednášky o historii a ekologii či dětská představení. V bohatém kulturním programu hodláme pokračovat i do budoucna, takže pokud nechcete, aby vám něco uniklo, stačí sledovat facebookové stránky našeho spolku, kde je každá akce včas inzerována. A pokud jste z našich končin a chtěli byste v altánu také prezentovat své umění, není nic snazšího – ozvěte se nám!

IMG_1936.JPG

Nuselské blešky

Nový bleší trh co by z Nuseláku doskočil

Nusle mají unikátní most a punkové genius loci, ale dají se tu sehnat poklady? Nebo jenom zablešená veteš? Obojí je správně! Můžete se přesvědčit sami: začali jsme pořádat pravidelné blešáky! První setkání všech milovníků bazarů, sekáčů a haraburdí se konalo ve Ctiradově ulici spolu s akcí Zažít Mečislavku jinak 19. září. Vstup byl samozřejmě zdarma, a kdo chtěl prodávat, mohl za titěrný, až bleší příspěvek obsadit jedno ze 40 míst. V nabídce prodejců se objevilo oblečení, hračky pro děti, potřeby do domácnosti, knihy, vinyly, ale také starožitnosti a různé nezbytné podivnosti. 

Blešák se stal na jeden den nejen centrem lokální sdílené ekonomiky, ale také přívětivým sousedským potlachem, kde se vesele prodávalo, swapovalo i darovalo. Od jara 2021 chceme v organizaci pokračovat a s novým místem a několika opakováními za rok tak začít novou nuselskou tradici!

Více info na e-mailu hlavní organizátorky Ivy: koehler.iva@gmail.com.

DSCN5130.JPG

Zažít Mečislavku jinak

pouliční festival v rámci každoroční celorepublikové akce Zažít město jinak, největší nuselská ryze komunitní akce roku!

V roce 2019 jsme spustili pořádání festivalu Zažít město jinak v lokalitě naší komunitní zahrady a přilehlé Mečislavovy ulice. Bohatý program, stánky s občerstvením, představení, koncerty i skvělý DJ přilákali do Mečislavky stovky lidí a vyvolali značný ohlas a vlnu chvály. Pokračujeme i v roce 2020! Více informací viz: https://zazitmestojinak.cz/locations_/praha/praha-4/mecislavova. 

Chcete nás podpořit? https://www.darujme.cz/projekt/1203504

DSC_0058.jpg

Podnuselák 

Pravidelný sousedský běh na 5 km

V dubnu 2019 spustil spolek sousedský běh na 5 km, který se koná vždy jednou za měsíc v parku Folimanka a vybudoval novou sportovně-komunitní tradici v Nuslích a okolí Folimanky.


Je určen všem, včetně úplných začátečníků i neběžců – na věku ani na výkonu nezáleží, v cíli počkáme na všechny a výhrou je samotná účast! Vzdálenost 5 km zvládne každý, není třeba ji celou uběhnout, klidně můžete kombinovat běh s chůzí,  běžet konverzačním tempem v tandemu či skupince. Podnuselák lze též pojmout jako ideální příležitost, jak začít pravidelně běhat!


Účelem není za každou cenu vyhrát či porážet ostatní, ale mít radost z pohybu (a třeba i z toho, jak se postupně zlepšujete) a vzájemně se k němu motivovat. A v cíli se pak u kávy nebo limonády pobavit se známými a poznat nové sousedy! Více informací na www.podnuselak.cz a www.facebook.com/podnuselak.

mecislav.jpg

Vnitroblok Mečislavova

Komunitní zahrada

Vnitroblok Mečislavova je klíčový projekt, který stál u zrodu spolku. Zel dlouho prázdnotou, byl zarostlý plevelem a nevzhledný. Rozhodli jsme se s tím něco udělat a vytvořili z něj prostor, kde se můžeme potkávat, hrát si, pěstovat bylinky a trávit příjemně volný čas. Pořád je však co zlepšovat, a s vnitroblokem proto máme další plány. Sledujte s námi proměnu a nebojte se přiložit ruku k dílu nebo přijít s jakýmkoliv nápadem, který nám pomůže s provozem a realizací dalších změn. Vnitroblok Mečislavova je tu pro nás pro všechny a jak vidno, zázraky se dějí, a když se chce, tak to jde!

CHCI PŘISPĚT NA ROZVOJ ZAHRADY

NUSELSK%C3%9D_MASOPUST_final_s_programem_edited.jpg

Nuselský masopust

Probouzíme Nusle masopustním veselím

Bohatý zábavný a kulturně-vzdělávací program pro děti i dospělé, masopustní průvod masek i ochutnávka masopustních dobrot - tím vším oživujeme v naší čtvrti masopustní tradici!

Datum prvního masopustu: 23. 2. 2020.

Za podpory Divadla na Fidlovačce a hl. m. Prahy.

Nuselské přešlapy.png

Nuselské přešlapy

Dokumentujeme stav veřejného prostoru v naší čtvrti a blízkém okolí

Vytvořili jsme platformu Nuselské přešlapy, na níž mohou všichni nuselští zveřejňovat fotodokumentaci toho, jak to vypadá v našem veřejném prostoru, přičemž se soustředíme na dvě nejpalčivější témata: (ne)uklizenost ulic (nakládání s odpadem, odpadky v ulicích, autovraky apod.) a stav silnic a chodníků. A není nutné jen kritizovat, každý se zároveň může pochlubit vlastní, např. úklidovou iniciativou. Do budoucna chceme nashromážděný materiál využít k tlaku na zlepšení situace. Přidejte se k nám!

mamacoffee.jpg

Zajímavé podniky

Recenzemi podporujeme zajímavé podniky v naší čtvrti

Naše čtvrť ještě nemá takovou kupní sílu a tak širokou cílovou skupinu, aby se tu zajímavým podnikům automaticky dařilo. Rozhodli jsme se proto, že o nich zkusíme šířit povědomí na našich stránkách – nic z toho nemáme, jen je chceme trochu podpořit a ulehčit jim nesnadné podnikání v našich končinách, aby se tu udržely a naše čtvrť byla příjemnější místo k životu. Minirecenze naleznete na našich facebookových stránkách pod hashtagem #zajímavépodniky (stačí jej zadat na hlavní FB stránce do vyhledávače).

1.png

Sousedské setkávání 

Poznej sousedy u jídla

Nusle poslední dobou procházejí dynamickým vývojem, ale sousedské vazby pořád ještě skomírají. Proto si náš spolek klade za cíl tyto vazby upevňovat, abychom se zde všichni cítili opravdu doma a z naší čtvrti se stalo ještě příjemnější místo k životu. Jak to děláme?

Sousedské grilování: Přijďte se

seznámit se sousedy u grilovaných pochutin! Každou poslední středu pořádáme ve Vnitrobloku Mečislavova grilovací večery.

Naklep řízky sousedovi: Chcete se seznámit se sousedy z domu, z ulice, z čtvrti? Udělejte to jako my, pozvěte je na večeři!
Deskové večery: Se sousedy se seznamujeme i nad deskovými hrami. Opět ale není třeba spoléhat na nás, klidně (třeba i s naší pomocí) uspořádejte deskohraní i vy!

2.png

Jóga pod širým nebem

Cvičení v zahradě a v parku

Za teplého počasí pořádáme pod širým nebem pravidelné lekce jógy, kterou vede Nuselačka Veronika Ježová. Lekce už probíhaly v naší zahradě Vnitroblok Mečislavova i v parku Jezerka. Náročnost cvičení si každý účastník volí podle sebe, vítáni jsou začátečníci i zkušení jogíni. Přijďte si zacvičit se sousedy!

zzáhonky.jpg

Street Gardening

Kultivace záhonků ve veřejném prostoru

Jeden z možných způsobů, jak zvelebit místo, kde žijeme, je přidat do něj trochu květin a náš spolek se rozhodl oživovat formou street gardeningu veřejný prostor.

Osazování rabátek: V rabátkách městských stromů a v městských záhonech se často spíše koncentruje nepořádek. Pustili jsme se proto do nápravy situace tím, že je budeme osazovat květinami. Pilotním místem jsou obloukové retardéry v parku Jezerka, ale máme v úmyslu pokračovat i jinde. Chcete se zapojit, příp. s naší podporou uspořádat podobnou akci sami? Napište nám!

Revitalizace záhonu v ulici U Křížku: Záhon slouží dlouhodobě jako psí záchod a náš spolek iniciuje jeho přeměnu na záhon plný zeleně. Participativním způsobem, tj. zapojením co nejširší skupiny sousedů a zohledněním jejich nápadů a potřeb, chceme místo zlepšit. První připomínky jsme již sesbírali.

Chcete se zapojit? Své podněty můžete podat i během připomínkování návrhu od zahradníka, který zajistí osazovací plán. Pomoc budeme potřebovat i při samotné změně místa, kterou chceme uskutečnit formou sousedské akce. Vzniklý záhonek bude potřebovat i následné udržování. Budeme vděční za veškerou péči, kterou mu případně věnujete. Chcete-li jakkoli pomoci, ozvěte se na michaela.dudackova@probudmenusle.cz.

the 16th annual ascot.png

Pomáhali jsme během epidemie

Koordinovali jsme lokální nabídku pomoci

Propojovali jsme dobrovolníky a potřebné - online i v terénu.

  • Facebook
  • Instagram

©2019 by Probuďme Nusle. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now